ponedeljek, 21. maj 2012

Strokovnjaki spregovorili Dianatal porodnem gelu


Dianatal gelStrokovnjaki so danes na dogodku za medije, ki je potekal v Kavarni Moderne galerije, spregovorili o oskrbi nosečnice, porodu, obporodnih poškodbah in posledicah, ki lahko vplivajo na kakovost življenja žensk po porodu ter o Dianatalu, novosti na področju porodništva, ki olajša porod.
Govorci na dogodku so bili izumitelj Dianatala dr. Andreas F. Schaub, predstojnica Kliničnega oddelka za perinatologijo v Porodnišnici Ljubljana asist. dr. Tanja Premru - Sršen, dr. med., predsednica Združenja medicinskih sester – babic Slovenije Anita Prelec, dipl.m.s., spec.por.z.n., Marjeta Žlebnik iz Bolnišnice za ginekologijo in porodništvo Kranj in predstavnica
podjetja GlaxoSmithKline Mateja Župevc.
Porod je svojevrstna izkušnja vsake ženske, ki jo po navadi pospremijo tudi bolečina in včasih pa tudi obporodne poškodbe oziroma raztrganine. Ravno zato je ključnega pomena dobra fizična in psihična pripravljenost nosečnic na porod, ustrezna podpora babic ob porodu ter poporodna oskrba nosečnic. Strokovnjaki so v okviru dogodka opozorili na pomen naravnega poroda, pri katerem se v ženskem telesu sproži vrsta kemičnih reakcij in vzpostavi prva vez med matero otrokom. Kljub temu so porodi danes čedalje pogosteje medikalizirani, potekajo ob uporabi zdravil, epiduralneanalgezije, narašča pa tudi število carskih rezov. V Sloveniji se s carskim rezom rodi približno 17 odstotkov oziroma 1.000 otrok letno.
V okviru dogodka je bil predstavljena popolna novost na področju porodništva - Dianatal gel, ki ženskam olajša porod in deluje tako, da skrajša porodni čas - do 30 %, v fazi iztisa otroka, kar znaša približno 26 minut. Porodni gel Dianatal pomaga pri naravnem porodu tako, da zmanjša trenje in s tem preprečuje verjetnost raztrganin in ostalih obporodnih poškodb, kar je ključno za čim prejšnjo poporodno rehabilitacijo žensk. Dianatal gel porodničar oziroma babica nanese v porodni kanal v prvi oziroma drugi fazi poroda.
Izumitelj Dianatala dr. Andreas F. Schaub je poudaril, da uporaba Dianatala pri porodu ne predstavlja nikakršnih tveganj tako za mater, kot otroka: »Porod je za žensko vedno predstavljal izziv, vendar pa je danes, zahvaljujoč inovacijam, na področju porodništva opazen ogromen napredek. Kot porodničar vem, kako naporen je lahko za žensko porod, zato se je porodila ideja o Dianatalu. Dianatal gel je pravzaprav edini medicinski pripomoček za lajšanje prihoda otroka na svet. Rad bi poudaril, da se je s pomočjo Dianatala rodilo že 10.000 otrok, in to brez kakršnih koli stranskih učinkov.«
V maju so v nekaterih slovenskih porodnišnicah že preizkusili delovanje Diananatala. Svojo izkušnjo z Dianatalom je delila tudi babica Marjeta Žlebnik iz Bolnišnice za ginekologijo in porodništvo Kranj:
»Dianatal je v mojem primeru porodnici nedvomno olajšal porod. Uporabila sem ga pri drugorodki, ki je prvič rodila s carskim rezom. Tokrat je porod potekal po naravni poti, z Dianatalom, ki se ga nanese povsem preprosto. Dianatal je ustvaril zaščitni filter in s tem opazno preprečil nastanek raztrganin presredka.«
Babice igrajo ključno vlogo pri porodu in nosečnicam nudijo tudi psihično oporo. Nadzorna medicinska sestra porodnega bloka Porodnišnice Ljubljana in predsednica Sekcije medicinskih sester babic pri Zbornici zdravstvene in babiške nege v Sloveniji Anita Prelec, ki poudarja pomen naravnega poroda: “Babice si vedno prizadevajo, da je porod čim manj stresen za nosečnico. Naraven oziroma vaginalni porod je za žensko gotovo nekaj posebnega in je, v smislu vzpostavljanja prvega stika z novim družinskim članom, gotovo nenadomestljiv. Kljub temu ne gre vedno vse po načrtih. Bodisi zaradi strahu nosečnice, bolečin ali pa zaradi težjih obporodnih zapletov, se poroda ne da vedno izvesti po naravni poti.”
Najpogostejša porodna poškodba predstavljajo raztrganine presredka. Raztrganine ob porodu oziroma prerez presredka lahko ima za posledico pojav spolne disfunkcije, inkontinenco urina ter blata in boleč presredek, kar močno vpliva na fizično in psihično zdravje žensk v življenju po porodu. Predstojnica Kliničnega oddelka za perinatologijo v Porodnišnici Ljubljana asist. dr. Tanja Premru - Sršen, dr. med., je poudarila: »Ključna je dobra psihična in fizična pripravljenost na porod, saj lahko porodnico izčrpa, še posebej, če bo ta potekal po naravni poti, kar strokovnjaki seveda priporočamo, če je le nosečnica zdrava in pri porodu ne pričakujemo zapletov. Vsekakor se pojavljajo tudi obporodne poškodbe, še posebej raztrganine presredka, ki lahko vplivajo na kakovost življenja žensk tudi v nadaljnje. Po raziskavah sodeč, je Dianatal dobrodošla novost, ki jo bomo sami preizkusili v prihodnje.«
Dianatal že uporabljajo na Nizozemskem, v Nemčiji in Švici, maja pa je prišel tudi v Slovenijo. Nosečnicam, ki se bodo odločile, da bi rade rodile z njegovo pomočjo, je na voljo v lekarnah in slovenskih porodnišnicah.
Predstavnica podjetja GlaxoSmithKline Mateja Župevc je izrazila veselje nad tem, da je Slovenija četrta država na svetu, v kateri je dostopen Dianatal: »Dianatal je maja letos, pod okriljem podjetja GlaxoSmithKline, prišel tudi v Slovenijo. V maju so potekala izobraževanja za strokovnjake, porodničarje in babice, prav tako pa so Dianatal poskusno že uporabili v nekaj slovenskih porodnišnicah. Veseli smo pozitivnih odzivov porodničarjev in babic, predvsem pa mamic, ki jim je Dianatal prihranil kakšno minuto poroda. Sama dobro vem, da je ravno dolžina poroda nekaj, česar se nosečnice ponavadi najbolj bojijo.«

Ni komentarjev:

Objavite komentar